Tbilisi – panorama

Dec 1, 2013 by

Tbilisi – panorama

Jednego słonecznego dnia postanowiliśmy wdrapać się na jeden z najwyżej położonych punktów w Tbilisi. Zajęło nam to chwilę – nawet z mapą trudno było odnaleźć się w gąszczu ulic, ale w końcu się udało. Warto.

Miasto w góry wygląda fenomenalnie. Nawet z takiej odległości znacznie wyróżnia się kilka punktów, co zaraz sami zobaczycie. Mimo że jest to stolica, miasto jest dość płasko zabudowane – nie ma tu wielu wieżowców, a najwyższym punktem jest świątynia Sameba.

Panorama

Poniżej znajdziecie kilka panoramicznych ujęć Tbilisi, można zobaczyć większość zabytków tego miasta i ich rozłożenie w przestrzeni. Szczególnie wyróżnia się oczywiście Sameba, kościół widoczny z prawie każdego wysoko położonego miejsca w mieście.

Panorama stolicy Gruzji - Tbilisi

Jak możecie zauważyć poniżej, droga do tego punktu jest długa i kręta – ale tak jak pisałem wyżej – warto się trochę zmęczyć.

Ciekawe ujęcie panoramy Tbilisi

Nie byłbym sobą, gdybym nie wykorzystał mojego teleobiektywu – poniżej spory pomnik znajdujący się niedaleko punktu widokowego.

Panorama Tbilisi

Poniżej rzeka Kura – ta mająca 1364 rzeka wypływa z Turcji, a Tbilisi to największe miasto, które nad nią leży. Rzeka przepływa również przez Borżomi – miasto, z którego pochodzi najpopularniejsza woda butelkowana w Gruzji. Wiele turystów się nią zachwyca – jest ona lekko słona w smaku. Mi nie przypasowała… Jeśli jesteście ciekawi jej smaku, znajdziecie ją również w Polsce – ja widziałem ją w Almie i Piotrze i Pawle. Spróbować warto :)

Panorama Tbilisi z widokiem na rzekę Kurę

Odrobinę obok punktu widokowego znaleźliśmy mały kościółek chrześcijański – jeden z niewielu w okolicy. Co więcej, spotkaliśmy księdza, który okazał się mieć polskie korzenie i znać nasz rodzimy język :)

Widok na Samebę, największy kościół w Tbilisi

O mieście można by pisać wiele – w postach wyświetlonych poniżej znajdziecie więcej informacji o Tbilisi. Gruzja może chwalić się swoją stolicą, która może nie jest najnowocześniejsza, ale ma wiele przepięknych zabytków. No i ludzie są zupełnie inni, niż ci, do których przyzwyczailiśmy się w stolicach europejskich…

Related Posts

Share This

Zobacz także:close