Sameba – największy budynek religijny w Gruzji

Dec 4, 2013 by

Sameba – największy budynek religijny w Gruzji

Sameba to kościół wybudowany w 2004 roku, który jest największym budynkiem religijnym zarówno w Gruzji, jak i na Południowym Kaukazie. To jedna z największych budowli tego typu na całym świecie – jej wymiary to 68 m wysokości, 77 m szerokości (wschód-zachód) i 65 m długości (północ-południe).

Występuje on również pod nazwą: Sobór Trójcy Świętej. Kościół otoczony jest przez teren zielony, w którym można odpocząć, całość znajduje się w centrum Tbilisi, niedaleko stacji metra Avlabari.
Kościół widoczny jest z prawie każdego miejsca w Tbilisi, odróżnia się od innych budowli. Jeśli oglądaliście już wpis Tbilisi – panorama, na pewno go kojarzycie. Dla przypomnienia zdjęcie z jednego z najwyższych punktów widokowych miasta, na którym widać naszą Samebę:
Panorama Tbilisi w Gruzji z widokiem na kościół Sameba

Choć na niektórych zdjęciach może wyglądać niepozornie, budowla jest olbrzymia. Kolor piaskowy w słońcu wydaje się złotym i bije mocnym blaskiem. Wokół jest masa zieleni – a przypomnę, że to ścisłe centrum Tbilisi.

Kościół Sameba

To jak wielka jest Sameba może pokazać Wam skala – na zdjęciu poniżej jeden z duchownych wychodzący z budynku.

Kościoły Gruzja

Budowa kościoła była bardzo kosztowna, ale widać to na każdym kroku. Wykończenia i zdobienia są zrobione z dużą dokładnością, całość pięknie się prezentuje.

Sameba - Gruzja

Wieża kościoła Sameba w Tbilisi

Z przodu budowli znajduje się spore patio, gdzie często mieszkańcy Tbilisi siedzą sobie i odpoczywają w letnie dni. To miejsce spotkań dla wielu młodych Gruzinów.

Zabytki Tbilisi

Choć jej okazałość może budzić nieśmiałość, Sameba to punkt centralny Tbilisi, który stanowi zarazem park, w którym ludzie się spotykają. Wybudowana na lekkim podwyższeniu widoczna jest z niemalże każdego punktu w mieście.

Related Posts

Share This

Zobacz także:close