Mccheta – Sweticchoveli

Dec 1, 2013 by

Mccheta – Sweticchoveli

Mccheta to jedno z najstarszych miast w Gruzji. Tak samo nazywa się region północnej Gruzji, przez który przebiega Gruzińska Droga Wojenna. Co więcej, Mccheta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO – zresztą trudno się dziwić czemu, bo miasto jest przepiękne. Położone jest ono niedaleko od Tbilisi (z Tbilisi można dostać się tam marszrutką, koszt to około 8zł, a jedzie się może ze 25 minut), jest siedzibą najwyższych władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Katedra Sweticchoweli została wybudowana w XI wieku i robi imponujące wrażenie. Poza nią, wart odwiedzenia jest klasztor Dżwari – z centrum Mcchety można dostać się tam pieszo (ok. 1h spacerem) lub taksówką. Podejście nie jest zbyt strome.
Klasztor Sweticchoweli:
Widok klasztora w Mcchecie w Gruzji

Katedra ta została wzniesiona na początku XI wieku – a w XVIII wieku otoczona została dodatkowo wysokimi murami obronnymi. W 1994 roku wpisano ją na listę UNESCO. Ikony, które można zobaczyć w środku to kopie – ich oryginały znajdują się w muzeum państwowym Gruzji.

Katedra Sweticchoweli

Obiekt ten jest odwiedzany przez masę gruzinów, turyści spoza Gruzji stanowią tutaj mniejszość.

Panorama kościoła w Gruzji

Brama katedry Sweticchoweli

Mimo że na zdjęciach Sveti Cchoveli wygląda dość strasznie i tajemniczo, to naprawdę urocze miejsce do odwiedzenia. W środku gruzini często siedzą na ławkach i spędzają tam swój czas wolny. Cała Mccheta jest malowniczo położona i zachęca do odwiedzin. W mieścinie tej spędziliśmy cały jeden dzień – część dnia spacerowaliśmy po mieście, a kilka godzin poświęciliśmy na wyprawę do Dżwari. Możecie poczytać o niej w innym wpisie – ten klasztor tym bardziej warto odwiedzić, bo to najwyższy punkt w okolicy i można z niego zobaczyć praktycznie wszystko :)

Zobacz także:close