Języki w Gruzji

Dec 7, 2013 by

Języki w Gruzji

Turyści wybierający się do Gruzji często zastanawiają się nad tym, czy na pewno będą w stanie porozumieć się w tym kraju. W końcu nawet najlepszy kraj może okazać się wakacyjną wtopą jeśli się nie dogadamy z ludźmi w nim…

Gruzja to kraj, w którym porozumiemy się skutecznie w zasadzie w trzech językach:

Po gruzińsku – oczywiście nie zakładam, że wielu z Was zna ten język… Oczywiście to język urzędowy, w nim są wszystkie szyldy, napisy itd.

gruzinka

Po rosyjsku – prawie wszyscy mieszkańcy Gruzji porozumiewają się płynnie po rosyjsku. Wyjątek mogą stanowić młodzi (dzieci, młodzież do +/- 20 roku życia) – poza nimi dogadacie się z każdym, nawet jeśli nie jesteście biegli w tym języku. Rosyjski jest prosty i w wielu kwestiach podobny do polskiego. A to, czego nie powiecie, dookreślicie “migowo” :)

Po angielsku – ten język jednak znają tylko młodzi, studenci i mieszkańcy dużych miast. Nie jest jeszcze tak popularny jak na zachodzie, jakbym miał porównać, to znajomość angielskiego to mniej więcej poziom Polski jakieś 10 lat temu.

Generalnie dobrze jeśli ktoś z Waszej ekipy mówi po rosyjsku. Bez tego może być czasem ciężko, a na pewno ominie Was wiele fantastycznych możliwości poznania ciekawych ludzi.

Related Posts

Share This

Zobacz także:close