Jaką walutę wziąć do Gruzji? Lari, euro, czy dolary?

Dec 6, 2013 by

Jaką walutę wziąć do Gruzji? Lari, euro, czy dolary?

Gruzja jako swoją główną walutę ma tzw. lari (GEL). 1 lari to 100 tetri. Za 1 lari według dzisiejszego kursu (kursy możecie znaleźć np. tutaj) zapłacimy ok. 1,90 zł. Oznacza to mniej więcej tyle, że w praktyce za jednego dolara dostaniecie koło 1,7 lari, a za 1 Euro jakieś 2,3 lari. W Gruzji bez problemu wymienicie zarówno euro jak i dolary, natomiast polskich złotych raczej nie warto ze sobą brać – są minimalne szanse, że którykolwiek kantor / bank będzie chciał je wymienić.

Jeśli chodzi o wymianę pieniądza, najlepiej zrobić to w banku. Wprawdzie Gruzini są raczej w porządku i nie szukają na każdym kroku okazji do zarobienia na niewiedzy turystów, ale z kantorami może być różnie. Pod żadnym pozorem natomiast nie wymieniajcie pieniędzy u ulicznych handlarzy, bo to bardzo prawdopodobne, że mimo obiecanego świetnego kursu dostaniecie za mało, albo (co gorsze) dostaniecie banknoty fałszywe.

gruzja057

Dobrym pomysłem może być również wypłata z bankomatu. Dzięki temu unikniemy podwójnego przewalutowania. Już dziś większość banków w Polsce oferuje wypłatę z bankomatów na całym świecie bez prowizji, a wypłatę przelicza po dobrym kursie. Wśród banków tych są m.in. Deutsche Bank, Alior Bank, Credit Agricole itd. Zastanawiającym się nad kontem może pomóc artykuł: który bank wybrać.

Wprawdzie lari to ogólnie obowiązująca wszędzie waluta w Gruzji, ale nie oznacza to, że nie zapłacicie tam dolarami, czy euro. O ile w supermarketach może być ciężko, o tyle w sklepikach miejscowych, czy na targowiskach tubylcy bardzo chętnie przyjmą zarówno euro jak i dolary. Uważajcie jednak przy przeliczeniu, bo często taka płatność się po prostu nie kalkuluje.

Related Posts

Share This

Zobacz także:close