Dlaczego Gruzja?

Dec 5, 2013 by

Dlaczego Gruzja?

Często kiedy opowiadam znajomym o mojej trzytygodniowej podróży po Gruzji, pytają mnie – ale dlaczego Gruzja?
Rzeczywiście – nie jest to najpopularniejszy kierunek turystyczny, mimo że kraj jest przepiękny. Chciabym kilkoma prostymi przykładami przekonać Was, dlaczego warto odwiedzić Gruzję:

Jedzenie

Jedzenie w Gruzji jest przepyszne. Na dłuższą metę może być męczące, ale na 2-3 tygodnie, jest to istny raj dla podniebienia. Pyszne sery, mięsa, gruzińskie wina, chinkali – czyli gruzińskie pierożki.

Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje kwestia cen. My w 5 osób, zawsze zamawiając dwudaniowe posiłki, desery i napoje (w tym wino), nigdy nie wyszliśmy z restauracji płacąc więcej niż 100zł po przeliczeniu.
100zł za całość, nie za osobę!

Aż chce się jeść!

Gruzińskie jedzenie - Chinkali

Gościnność Gruzinów

Polacy też kiedyś tacy byli, ale odkąd weszliśmy w kulturę zachodnią, wiele się zmieniło. Gruzini są pomocni, zapraszają do siebie, opowiadają o swoim życiu, dzielą się anegdotami – dadzą Ci wszystko co mają. To piękne spotykać tak miłych ludzi. Oczywiście bezinteresownie – to nie Egipt czy Turcja, gdzie każdy czeka na “bakszysz” – tutaj ludzie są mili z serca.

Ludzie spotkani w Gruzji

Gruzińskie krajobrazy

Zdjęcia na tym blogu stanowią pewnego rodzaju wizytówkę tego kraju – obejrzyjcie je, nie trzeba tu nic dodawać.

Krajobrazy w Gruzji - Kazbegi

Ceny w Gruzji

O cenach w restauracjach już napisałem, dodam jeszcze jak to wygląda z noclegami. Hoteli prawie nie ma, a jeśli są, ceny są dla Amerykanów – 100-200 dolarów za noc od osoby. Za to jest ogromny rynek wynajmu mieszkań, a ich ceny są śmieszne.
My jeździliśmy w piątkę (a przez chwilkę w szóstkę). Za 2 tygodnie w Tbilisi zapłacliśmy razem 300 dolarów – czyli 4,2 dolara za noc (13zł?) – a mieszkanie było bardzo ładne. To taniej niż kamping w górach…
W Batumi jest już drożej, ale nadal bardzo tanio – 700 dolarów za dom na tydzień. My byliśmy w 5 osób, ale pomieściłby spokojnie 7 – czyli 10-12 dolarów za noc. Nadal bardzo tanio.

Jedyny koszt to bilet lotniczy – tutaj z pomocą przychodzą ukraińskie linie lotnicze. Szukajcie promocji i lotów przez Kijów. My mieliśmy 8h na międzylądowaniu, to i Kijów udało się trochę zwiedzić. Nic się nie zmarnuje :)

Reasumując – odwiedźcie Gruzję, Gruzja jest piękna!

Related Posts

Share This

Zobacz także:close