Dawid Garedża – najpiękniejsze monastyry Gruzji

Dec 6, 2013 by

Dawid Garedża – najpiękniejsze monastyry Gruzji

Dawid Garedża to zespół monastyrów leżących w Kachetii, na zboczach góry Garedża. Monastyry położone są przy granicy Gruzji z Azerbejdżanem, na terenach półpustynnych. Kompleks ten jest wart odwiedzenia – całość prezentuje się rewelacyjnie – pokoje wykute w skałach, wieże i korytarze. Duża część nie jest dostępna dla turystów, ale to co można zobaczyć robi wrażenie.

Miejsce to nie jest też przesycone odwiedzającymi – będąc tam dwie godziny spotkaliśmy trójkę innych zwiedzających. Niestety – nie kursują tam marszrutki, więc jedyny sposób na dostanie się do Dawid Garedży to wynajęcie auta. Na szczęście nie jest to drogie, kiedy podróżujecie w kilka osób. Z Tbilisi można się tam dostać w miarę szybko – to dobra odległość na jednodniową wycieczkę, nie ma potrzeby szukania noclegu.

Widok, który rozpościera się z góry monastyru robi spore wrażenie – w okolicy nie ma absolutnie żadnej cywilizacji, sama dziewicza natura. Stepy, które wyglądają rodem jak z Mongolii dopełniają tutaj wizerunku miejsca mistycznego, w którym przez dziesiątki lat mieszkali mnisi.

Dawid Garedża - kompleks monastyrów w Gruzji

W monastyrze w 2007 roku mieszkało 7 mnichów. Jaka jest to liczba w tej chwili – trudno powiedzieć. Bardzo możliwe, że w granicach 5-10 osób. My widzieliśmy 3 duchownych – znajdziecie ich na zdjęciu poniżej.

Kachetia - kraina, w której znajdują się monastyry Dawid Garedża

Budowla jest spora, z obu stron osadzona jest na skałach, co wygląda świetnie. Wszystko jest bardzo naturalne – drewno i skały.

Panorama kompleksu Dawid Garedża

Krajobraz Kachetii w Gruzji

Największy smaczek jak dla mnie to wydrążone groty w skałach, które znajdziemy za zamkniętymi drzwiami. Niestety nie wszędzie można wchodzić.

Rzeźbione w skale monastyry Dawid Garedża w Gruzji

Pozytywem jest również ilość turystów – nie ma ich dużo, pewnie ze względu na umiejscowienie klasztoru. Trudniej tu trafić niż do Batumi, czy Tbilisi

Related Posts

Share This

Zobacz także:close