Dawid Garedża – sporem granicznym między Gruzją a Azerbejdżanem

Nov 29, 2013 by

Dawid Garedża – sporem granicznym między Gruzją a Azerbejdżanem

Dawid Garedża jest kompleksem monastyrów w Gruzji (wschodnia część, w zasadzie Kachetia), o który od dawien dawna toczy się spór między Gruzją, a Azerbejdżanem. A to dlatego, że ten przepiękny kompleks został wzniesiony na pograniczu tych dwóch państw – jego część leży w rejonie Agstafa, który jest poza Gruzją. Spór ten toczy się od 1991 roku – jakąś chwilę temu Gruzini zadeklarowali, że są otwarci do rozmów na ten temat, ale propozycja podziału kompleksu na dwie turystyczne cześci zależnie od miejsca wywołała spore oburzenie…

Miejmy nadzieję, że kiedyś ten spór się zakończy, lecz wydaje mi się, że nie nastąpi to zbyt szybko. W końcu zobaczcie sami, że jest o co walczyć :) Zdjęcia, które znajdziecie poniżej to tylko “demo”, bo te mury warto zobaczyć samemu. Na miejscu czuć aurę mistycyzmu.

Historia tego miejsca sięga IX w. ne., a w zasadzie nawet VI w., kiedy to kompleks został założony przez jednego z trzynastu syryjskich mnichów. W ciągu prawie półtora tysiaca lat historii, na Dawid Garedża spadło trochę nieszczęść – między innymi ataki Turków Seldżuckich, Mongołów i Persów. W 2007 monastry zamieszkiwany był przez 7 mnichów. Ilu mieszka teraz – trudno stwierdzić, ale ktoś na pewno – co zobaczycie na fotografiach, jeśli przyjrzycie się wystarczająco uważnie.

Do Dawid Garedża dojechaliśmy wynajętym vanem, bo nie dojeżdża tam żadna marszruta (busik). Ponieważ tak jak pisałem, jesteśmy przy samej granicy – można przy okazji podejść na górę, której nazwa jest taka sama jak kompleksu – Garedża i przejść przez granicę. I to bez wizy, która kosztuje ok. 60 dolarów :)

Gruzja Dawid Garedża

Gruzja

Ten niemalże w całości wykuty w skale kompleks, który dopełniają kościoły i zieleń to jedno z najpiękniejszych miejsc w tym regionie Gruzji. Do Dawid Garedża trudno dojechać ze względu na jego położenie, ale warto się odrobinę nagimnastykować, żeby poznać to jedno z najpiękniejszych gruzińskich miejsc.

gruzinska Kachetia

Gruzja Signagi

Kompleks Dawid Garedża w Gruzji

Related Posts

Share This

Zobacz także:close