Ananuri

Oct 4, 2013 by

Ananuri

Ananuri to twierdza leżąca niedaleko Tbilisi (dojechanie marszrutką ze stacji metra Didube trwa około 40minut – do pokonania jest jakieś 60km), położona nad jeziorem (w sezonie letnim bez problemu można się kąpać – my spędziliśmy tam trochę czasu, woda jest przejrzysta, choć zimna).

Wstęp do twierdzy jest wolny, nad jeziorem nie ma rozwiniętej infrastruktury turystycznej – trzeba wszystko przywieźć ze sobą. Inną opcją jest zatrzymanie się tam po drodze do Kazbegi (bądź z powrotem). Warto jednak znaleźć odrobinę więcej czasu na Ananuri, bo rejon jest super. Szczególnie gdy pogoda dopisuje.
Twierdza nie jest wielka, pochodzi ona z przełomów XVI i XVII wieku. Warto jednak ją obejrzeć, bo to ciekawe miejsce – szczególnie ze względu na położenie.

Twierdza Ananuri w Gruzji

Latem nawet bardziej interesujące może okazać się to, co znajdziemy zaraz za twierdzą – spore jezioro z czyściutką wodą. W upalne dni to świetne miejsce, by odrobinę odpocząć.

Widok na twierdzę Ananuri w pobliżu Tbilisi

Jeśli popatrzycie na zdjęcie poniżej, pierwsze co przyjdzie Wam do głowy to pewnie “Kanada”, albo “Francja”. To jednak dalej Gruzja – rejony wokół Ananuri oczarowują zielenią i błękitami. Ryby widać z kilku metrów, a w jeziorze kąpią się i dzieci i dorośli.

Krajobraz w pobliżu twierdzy Ananuri, Gruzja

Ponieważ spędziliśmy tam tylko kilka godzin, trudno mi cokolwiek więcej napisać. Jeśli będziecie w Gruzji trochę dłużej, warto poświęcić jeden dzień na wypad w to miejsce. Odpoczynek, opalanie się itd. Natomiast na pewno nie jest to najważniejsze, co w Gruzji warto zobaczyć.

Related Posts

Share This

Zobacz także:close